Asi se shodneme, že oko by si přál umět nakreslit každý začínající student kresby. Oči jsou totiž pro výraz – a tudíž i pro emoce – člověka nejdůležitějším “nosičem”. Ostatně sami si můžete vyzkoušet, jaký velký je rozdíl, když se na sebe do zrcadla usmějete pouze pusou, nebo když k tomu přidáte i oči (tzv. se budete usmívat i očima).
Podtrženo sečteno – oči jsou pro výraz portrétu úplně nejzásadnější. Dávají mu totiž život. Proto Vám chci dát pár tipů, z čeho při kresbě oka vycházet a na co si dávat pozor.
Zároveň v tomto postu najdete malou ochutnávku toho, jak vysvětluji látku v online kurzu nejen Portrétu. Pro něj jsem vymyslela spoustu původních tutoriálů, které jinde nenajdete a popsala principy, jež mi přijdou pro hlubší pochopení souvislostí důležité. Věřím, že Vám ve Vašem studiu pomohou.
Anatomie oka & oční okolí
Jedna z nejčastějších chyb, kterou začátečníci dělají, je ta, že kreslí oko bez očního okolí – zajímá je jen duhovka, tvar víček, řasy a obočí. Nicméně, pro kreslíře je mnohem užitečnější vnímat anatomii oka s celým jeho okolím, protože:
- Emoce a výraz se odehrávají v celém kruhovém svalu očním a přilehlých svalech – opět si můžete před zrcadlem vyzkoušet, co všechno se se kolem oka zúčastňuje na výraze, když si budete zkoušet různé nálady (klidně u toho buďte trochu expresivní, ať to opravdu vidíte).
- Předpokládám, že na lidech dlouhodobě chcete kreslit kromě oka i zbytek obličeje – proto však potřebujete umět oko tzv. “zasadit”, neboli ho správně umístit do celé okolní architektury tváře (která je zrovna v oční oblasti jedním z nejsložitějších míst na obličeji).
Proto se podívejte na následující obrázek – bulva je vsazená do očnice, v níž je uchycena okohybnými svaly a vně je překryta kruhovým svalem očním, který svým tvarem definuje celé oční okolí. Kromě něj se ještě na mimice oka podílí svrašťovač obočí, menším dílem i jiné svaly v okolí.
Oko = Koule
Základním tvarem oka je koule. Zdá se to jako banální informace, ale vyplývají z ní všechny další souvislosti, které činí kresbu oka tak náročnou:
- Oko má tvar koule, proto se vlastní stín chová jako elipsa.
- Zornička a duhovka jsou soustředné kružnice – tzn. v perspektivě se budou chovat jako elipsy.
- Stejně tak víčka fungují jako elipsy pomyslné helmičky.
Sranda tedy nastává, když se se na oko nedíváme pouze zepředu, ale i z jiných záběrů. Všimněte si, jak se tvar vnější středové osy (značená červeně) mění společně s pootočením oka i jak se zatáčí elips víček za bulvu.
Abyste měli pravidla v oku
Teď Vám dám pár pomůcek, abyste v oku a jeho proporcích zbytečně nebloudili. Samozřejmě to berte tak, že každé oko je trochu jiné, ale i tak Vám těchto pár rad pomůže si ozřejmit, nač si dávat pozor.
Na oku se vyplatí si hlídat následující poměry a vztahy:
- Poměr bělmo – duhovka = ¼ bělmo + 2/4 duhovka + ¼bělmo
&
Poměr zornička – duhovka = ⅓ duhovka + ⅓ zornička + ⅓ duhovka - Osa vnitřní – vnější koutek – její sklon má každý člověk jinak
- Osa nejvyšší – nejnižší vrcholek víčka – osa vede středem oka a vrcholky leží na cca ⅓ šířky oka
- Vnější i vnitřní koutek oka mají ještě své drobnější vnitřní a vnější části, kde se děje spousta tvarových souvislostí
- Dál Vám může při kreslení oka pomoct to, že horní i spodní víčko lze zjednodušit do 3 rovinek:
Abyste si uměli představit, jak to pak v praxi může fungovat, podívejte se na rovinky implementované do reálných očí. - Hodně častá chyba se laikům stává při kreslení řas – a to ta, že kreslí řasy, jako by rostly z plošky víčka a nikoliv z jeho hrany.
Je to samozřejmě blbost, protože kdyby rostly z plošky, tak by nám odřely rohovku během pár hodin mrkání k nepoužití. Takže si zapamatujte, že řasy zásadně rostou až z hrany víčka a na tuto chybu si dejte opravdu pozor.
Též si hlídejte, že se řasy chovají jako výseče elips na anuloidu.
To bychom měli pár úvodních rad a tipů k oku. Samozřejmě souvislostí k pochopení a nácviku je na oku mnohem víc, ale nechci Vás tu úplně přehltit. Proto navrhuji, abyste si dosavadní znalosti vyzkoušeli na následujícím tutoriálu, který jsem pro Vás nachystala a jenž všechny výše zmíněné vychytávky shrnuje.
Pojďme na to!
Tak si pojďte nakreslit oko. Připravte si tužky + gumy. Já pro práci používám následující: začínám 2B, jemné stíny dělám B, tmavé stíny 4B, super jemné stíny a lazury F, gumou v tužce dělám radikální zásahy a plastickou gumou Faber-Castell používám na zjemňování intenzit ve větších plochách a utupovávání drobných chyb.
Důležité – na zorničku a duhovku vyloženě doporučuji použít kružítko. Na rozměřování poměrů můžete (ale nemusíte) využít pravítko.
1) Kružítkem narýsujte nejprve vnější kružnici o poloměru 2,5 cm. Poté prostřední (duhovku) o poloměru 1,25 cm, která společně se středem rozdělí bulvu na čtvrtiny. Na závěr narýsujte nejmenší o poloměru 0,4 cm. Ta rozdělí duhovku na třetiny, čímž získáte zorničku.
2) Nyní si určete sklon osy vnitřní-vnější koutek. Trochu ji nakloňte a pro umístění si pomozte tečnou na kružnici zorničky.
3) Rozměřte si nejvyšší a nejnižší vrcholy víček – pomohou Vám v tom třetiny. Horní vrchol umístěte blíž k zorničce, neboť horní víčko z duhovky kus překrývá. Spodní vrcholek umístěte cca do úrovně duhovky. Z obou vrcholů si udělejte rovinky – horní rovinka se sklání od nejvyššího vrcholu dolů, spodní rovinka od nejnižšího vrcholu stoupá mírně nahoru.
4) Dokreslete zbylé rovinky tak, aby vznikl hranatý tvar oka včetně náznaku vnitřního a vnějšího koutku.
5) Z rovinek udělejte křivky – spodní víčko směrem k vnějšímu koutku se musí hodně zakřivit do elipsovitého tvaru a v místě duhovky by se jí mělo nanejvýš lehce dotknout.
6) Spodnímu víčku přikreslete tloušťku a naznačte jeho spodní konec. Horní víčko nemá vidět tloušťku, takže mu pouze dokreslete horní konec.
7) Rozvrhněte si oční okolí včetně obočí.
8) Rozvrhněte světla a stíny a zvýrazněte ty kontury víček, které přiléhají k bělmu + předělovací konturu horního víčka. Tmavě zastínujte zorničku, středně duhovku, dodejte dva lesky pro oživení.
9) Rozvrhněte texturu obočí a řas – spodní začínají pod tloušťkou víčka, horní se spouští od kontury do prostoru bělma a odkud se přetáčejí zpět nahoru.
10) Prostínujte oko dle libosti.
Je libo video-tutoriál?
Pokud Vám pro kreslení vyhovuje spíš video-tutoriál, tak i ten jsem pro Vás připravila. V něm vysvětluji určité souvislosti podrobněji a především Vám může pomoc celý proces shlédnout.
Pár referencí na závěr
Pokud byste si chtěli potrénovat to, jste se právě naučili, na reálném oku, přikládám sem pár fotoreferencí.
Ať už budete kreslit podle obrázků nebo podle videa, klidně se pochlubte svým výsledkem na Instagramu či Facebooku, kde nezapomeňte Výuku kresby zmínit nebo označit #vyukakresby :).
Samozřejmě pokud se chcete dovědět více o problematice oka i dalších obličejových komponentů, vše najdtete v online kurzu Portrét.
Mějte se kresleně!
Bára Maštrlová