Jak nakreslit: Květiny

Milujete květiny a hrozně rádi byste byli schopni nakreslit kteroukoliv kytku na světě? Skvělé, pak je tento příspěvek určený právě Vám!

Nečekejte však tulipány akvarelem, kterých je plný internet. Zde najdete cvičení, u kterého se možná i trochu zapotíte! Tak co, jdete do toho?

 

Proč studovat květiny?

Jasně, kytky jsou krásné, ale není to motiv úplně pro každého. Přesto se Vám vyplatí jim věnovat pozornost. Proč?

Nemusíte být zrovna adept/ka na botanického kreslíře/ku, aby pro Vás byly květiny výborným trenažérem při studiu základů kresby (proto také mají kapitolu Květin všechny balíčky online kurzu od Botanické kresby výš).

Květiny v sobě totiž výborně kombinují základní geometrická tělesa s drapériemi, což je vítaná příležitost pro to, abyste se potrénovali v obojím naráz.

V tomto příspěvku se však nebudeme věnovat nějaké líbezné reálné květině. Toho je ostatně plný YT i Instagram. Má-li Vám tento příspěvek přinést něco nového, pak pochopení toho, co myslím onou kombinací základní tělesa a drapérie.
Proto je pro následující tutoriál potřeba si kromě ořezaných tužek připravit kružítko a pravítko s ryskou. Budeme totiž chviličku rýsovat a až poté kreslit.

Upozorňuji, že toto cvičení není vhodné pro úplné začátečníky, ale pro ty z Vás, kdo už trochu umíte pracovat s elipsami a pravidly geometrických těles tak, jak jsem je sepsala ve Fundamentu.

 

Základní tělesa skrytá v květinách

Následující obrázek jsem nakreslila právě proto, abyste pochopili, o co u květin jde: 

 

 

V základu jsou květiny v podstatě základní tělesa, z nichž jsou vykrojené okvětní lístky a ty jsou oživené křivkami a zvlněním jako u drapérie.

Následující malé cvičeníčko jsem vyvinula právě proto, abyste si mohli sami vyzkoušet, že lze z koule vyřezat takový květ, že ho od reálné rostliny skoro nerozeznáte… no dobře, to slibuji možná moc, ale rozhodně Vám to pomůže pochopit souvislosti, které v květinách konstrukčně jsou :).

Abyste netápali úplně v prázdnu, je dobré si alespoň v rychlosti pro účely následujícího cvičení zopakovat principy,  které jsem před lety popsala pro co nejsnazší praxi s elipsami:

  • elipsy jsou osově souměrné podle elipsového kříže
  • jsou kolmé na středovou osu tělesa
  • soustředné elipsy se vůči sobě chovají jako kruhy na vodě 
  • na kouli se elipsy chovají buď jako poledníky (svislé řezy=srpečky) nebo jako rovnoběžky (vodorovné řezy=plátky)
  • pro usazení poledníkových elips na kouli nám slouží pomůcka „severu“ a „jihu“ – o co se posune (nakloní) Sever, o to se posune (zmizí) Jih

Zabodněte kružítka, připravte pravítka, ořežte tužky!

Tak a teď už se nezdržujme a pojďme na to! Nejdříve se ale podívejte na jednotlivé kroky na následujících obrázcích, abyste tušili, kam spějeme.
Pak doporučuji shlédnout video a potom se pustit do kreslení (jedno zda podle obrázků nebo videa, každému člověku vyhovuje něco jiného).

 

Video vydá za tisíc obrázků

Tak a teď si pusťte video – pomůže Vám to shlédnout postup podrobněji. Pak se klidně pusťte do kreslení.

Tak co, zvládli jste to a ani jste se nezapotili? Nebo Vás vyděsilo rýsování? Uznávám, že toto cvičení bylo trochu těžší. Ale těžko na cvičišti, lehko na bojišti – geometrie v květinách prostě je, ať už se Vám to líbí nebo ne. A nejen v nich ;).
Pevně totiž věřím, že tímto poctivým tréninkem a prohlubováním souvislostí si lze vybudovat stabilní základ pro mnohem těžší látku jako je třeba portrét nebo figura. Proto je na základních tělesech postaven nejen balíček Botanická kresba, ale celá moje výuková metoda.

Na závěr Vám tu přiložím k prozkoumání moji oblíbenou „Geometrickou zahradu“, kterou jsem nakreslila, abyste si jejím pozorováním (stejně jako správní botaničtí kreslíři pozorují přírodu) mohli nakoukat, jaké roztodivnosti se můžou ve geometrických vztazích flóry objevit.

 

Mějte se kresleně!

Bára Maštrlová