Ano, čtete správně: KÁNON, nikoliv KANÓN. Že slyšíte to slovo prvně? Tím spíš si pojďme si říct, co to je a k čemu je to v kreslení dobré.
V tomto příspěvku se pak obzvlášť zaměříme na kánon obličeje. Protože portrét by chtěl přece umět nakreslit každý, no ne?
Co je to kánon?
Nejprve si řekněme, co že je to ten kánon obecně – zjednodušeně se dá říct, že se jedná o soubor idealizovaných proporcí a vztahů.
Jak asi tušíte, zprůměrovat a zidealizovat se dá leccos. V umění se pak snahy o vytváření kánonů týkaly hlavně lidského těla – ať už postavy, obličeje, ruky, oka apod.
Kánon byl historicky vždy fúzí dobového ideálu krásy a z reality odvozené proporční “normy”. Nejvýrazněji je jeho proměnlivost vidět na kánonu lidské postavy – jak dobově (od Egypta dodnes), tak i autorsky (ano, spousta autorů měla a má svůj preferovaný kánon) se lišil počet “hlav” kánonu (neboli kolikrát se vejde výška hlavy do celkové výšky postavy).
Takže byly figurální kánony o proporci 7,5 hlavy, 8 hlav, 8,5 hlavy, 9 hlav atd. Pokud si dobře pamatuji z dějin umění, tak ale třeba takový El Greco aplikoval dokonce 11 hlavý kánon.
Z toho si můžete sami udělat sami představu o tom, že kánon není něco rigidního a “svatého”, nýbrž je to konstrukční pomůcka, která pomáhá umělcům se vypořádat se znázorněním uspořádání reality směrem k esteticky uspokojivému výsledku.
K čemu je ten kánon dobrý?
Určitě ne k tomu, aby lidem způsoboval svými normami komplexy, nýbrž k tomu, abyste při kreslení uměli bryskně rozpoznat proporční či anatomické nesmysly, kterých se začátečník dopustí raz dva.
“Kánon Vás naučí vědět, které vztahy si na portrétu či figuře ohlídat a tím Vám zásadně usnadní práci. “
Kánon je něco jako malá násobilka, kterou umíte “i kdyby Vás o půlnoci vzbudili” a tím Vám usnadňuje dennodenně Váš kreslířský život. A to se vyplatí!
Jde totiž o to, že když se chcete naučit kreslit člověka, tak jít a hned se snažit si zapamatovat celou anatomii, Vám kreslení nijak neusnadní. Spíš naopak. Oproti tomu znát proporční kánon postavy či obličeje Vám dá opěrné body, abyste nezabloudili v tom množství informací s lidským tělem spojených.
Pojďme se tedy nyní blíž podívat na kánon portrétu.
Podoby portrétního kánonu
Obličejových kánonů je v historii mnoho a liší se výslednou podobou „pana Kánona“. Některé jsou přirozenější, jiné méně, někdy jsou na konstrukci až moc jednoduché, jindy zase příliš složité pro dlouhodobé aplikování.
Napříč odbornou literaturou se setkáte s různými podobami kánonu – nejčastěji pak s variacemi na Andrew Loomise a Burna Hogartha.
V průběhu let, co se kreslením zaobírám, jsem došla k fúzi těchto dvou nejpoužívanějších kánonů, která mi vyhovuje a kterou Vám zde přináším. Takže se dá říct, že i já jsem přispěla svým kánonem do sbírky (každopádně to, podle kterého kánonu budete kreslit, je samozřejmě jen a jen na Vás).
Kánon anfas: Poměry a vztahy k zapamatování
Pojďme se zde spolu zaměřit na anfasový (neboli frontální) kánon a vyjmenovat si ty nejdůležitější proporční vztahy, které na něm najdete:
Celek
– je cca v poměru 3:4 šířka vůči výšce +1 dílek je výška krku od brady k důlku klíčních kostí
Výškové vztahy
– 1⁄4 je začátek kštice vlasů
– 2/4 neboli polovina výšky celku se nachází na spojnici nadočnicových oblouků (mezi obočím) a je to důležitý bod pro nasazení obočí, horních víček očí a horního konce uší
– kořen nosu se nachází nachází kousek pod tímto důležitým bodem (je cca v 1/5 délky nosu), v jeho úrovni jsou zorničky, koutky očí a nasazení uší
– ve 3⁄4 výšky je spodní konec nosu a spodní konec uší
– ve 4/4 výšky se odehrává pusa – 1/3 je předěl rtů, 1⁄2 je konec spodního rtu a úroveň ohbí spodní čelisti, 2/3 je bradová rýha (ta může být i výš)
– v úrovni konce brady se nachází napojení trapézových svalů na krk
Šířkové vztahy
– v úrovni kořene nosu je nejširší část obličeje (bráno i s ušima). Tato šířka rozdělená na pětiny určuje vztahy šířkových prvků
– 1/5 je šířka nosu, každé oko od koutku ke koutku je také 1/5, lícní kosti se pak nacházejí ve větší polovině krajních pětin
– rty šířkou musí být větší než šířka nosu, ale budou trochu užší než vzdálenost zorniček
Pojďte si kánon nakreslit!
Jako vždy se s Vámi ráda podělím o možnost si kánon nakreslit. Přináším k tomu videotutoriál z kapitoly online kurzu Portrét*.
(* V ní najdete kromě tohoto videotutoriálu jednak i kánon profilu, ale i další “kánonky” pro dílčí části portrétu jako je oko, pusa, nos a ucho a mnohem, MNOHEM více (myslím, že je to fakt vymakaná kapitola pro všechny, kdo chtějí portrét pochopit do hloubky a trénovat ho “hlava nehlava” 😀.)
Každopádně, abyste si ukotvili kánon důkladně, je dobré ho kreslit stále dokola a variovat si ho do různých podob věku, pohlaví, délky i barvy vlasů apod. Zkoušejte si, co se stane, když… (např. uděláte pusu širší, vlasovou část nižší, spodní čelist masivnější/ štíhlejší, krk širší atd.). Naučíte se tím chápat drobné nuance v lidské podobě a budou se Vám pak lépe kreslit ať už skuteční lidé, tak třeba tváře postav do komiksů.
Mějte se kresleně!
Bára Maštrlová