Honza Švec
Dřina, která stojí za to!
Honza do večerního kurzu nastoupil mezi 1. a 2. vlnou pandemie koronaviru v září 2020 s přáním, abych ho provedla v kresbě vším, čím se dá. Řekl mi, že se kreslení věnuje celý život, ale vždy si kreslil spíš sám pro sebe a bez jakéhokoliv vedení. Tudíž i bez věnování se oblastem, které mu byly sice obsahově vzdálené, ale v možnostech vyjádření mu z dlouhodobého hlediska chyběly.
Na jeho domácích pracích byl patrný výrazný talent, přesto jsem cítila, co asi Honzovi chybí. Na jedné straně konkrétní informace, co a proč se v kresbě děje, na straně druhé pevnější sebedůvěra v to, co dělá. Protože ho nikdy nikdo nevedl, byla Honzova velká starost (mimochodem pro samouky velmi častá), zda se to takhle „smí“ a zda je to „správně“.
“Jako každé dítě jsem si kreslil a pak přestal. Když jsem po letech tuto zálibu oprášil, hlavně jako formu relaxace, začal jsem na internetu sledovat různé návody „Jak správně kreslit“. V určitých směrech mi to napovědělo, ale stále jsem cítil, že to nestačí. To, co mi chybělo, jsem získal v Bářině kurzu, což je teorie jednotlivých technik kresby, individuální přístup a praxe.
Pochopil jsem, že kresba je stejně náročná jako jakékoliv jiné řemeslo a záleží jen na mně jak zúročím informace získané v kurzu. Je to jako kdyby Vám Bára otevřela dveře do obrovské zpustlé zahrady, na které je spousta práce, kde pomalu postupujete krok za krokem, dřete, potíte se a občas ten proces i nenávidíte. Bára Vám však stále trpělivě vysvětluje co a jak správně dělat až se pak ohlédnete a říkáte si „Stojí to za to!“”
Po večerech a při práci? Ano, jde to!
S Honzou jsme se dohodli, že se mnou projde celou mojí osnovou, jíž jsem v rámci Online kurzu vypilovala. Ta lidem jako je Honza může pomoci doplnit si slepá místa, která při samostudiu přehlíželi či prostě minuli. Jejich zpracování může člověku rozšířit možnosti kresby do úplně nových směrů.
Honza si kromě práce v ateliéru nakládá i kreslení na doma. Během 2. až 4. vlny covidu to ani jinak nešlo – výuka probíhala přes obrazovku. S Honzou jsme si tak vyzkoušeli, že podle tutoriálů z mého Onlinu kurzu se skutečně dá kreslit a dokonce s výborným výsledkem. U některých kreseb mám dokonce problém rozlišit, zda jsem je kreslila já nebo Honza!
Honzovým snem je se kreslením jednou živit. K tomu vede dlouhá cesta, o to náročnější, když člověk musí chodit do práce a plnit všechny povinnosti. Ale půjde-li jí Honza tímto stylem, věřím, že jeho sen má šanci stát se realitou. Protože Honza na to má!
Honzovo „The Best Of“
Zde najdete Honzova vybraná díla s mým komentářem.
Donut
2020, tužka na papíře, velikost A3
Donut byla jedna z prvních Honzových kreseb, u nichž jsem se ho chtěla ptát, proč mi posílá mojí kresbu. A ono ne, posílal mi svou kresbu podle mého tutoriálu ze 7. kapitoly Online kurzu s názvem „Skrytá tělesa ve věcech kolem nás“. Jelikož vím, jak dlouho to trvá tužkou nakreslit, tak prostě smekám – klobouk dolů!
Provaz
2021, tužka na papíře, velikost A3
Provaz byl pro Honzu naprosto kruciální dílo. Kreslil ho v době lockdownu „na onlinu“, když běžely skupinové kurzy pouze přes obrazovku, a to podle tutoriálu ze 7. kapitoly Online kurzu.
V čem byla tato kresba pro Honzu zlomová? Bylo mi ho až líto, když jsem ho po čtvrté přiměla kresbu vygumovat pro příliš stejnoměrné, nepravdivé a vyumělkované podání textury provazu. Pak ale nastal bod zlomu a Honza vyšvihnul texturu jak víno!
List
2022, tužka na papíře, velikost A3
Tento lipový list je součástí 9. kapitoly Online kurzu s názvem Rostliny & Přírodniny. Honza na něm pracoval po večerech doma tužkou, zatímco v ateliéru kreslil uhlem velký list monstery podle „živého“ modelu. Když mi poslal hotový list vyfocený, spadla mi brada. Zase jsem měla problém poznat, zda je to moje kresba nebo jeho. Ostatně, pokud máte přístup k 9. kapitole, porovnejte si to sami!
Honzův vývoj
Prohlédněte si průřez toho, čím Honza prošel v průběhu let studia kreslení.